“Nereden geldiğini bilmediği için nereye gideceğini de bilmiyordu” Alex Haley

“2014 Soçi Kış Olimpiyatları” muhaliflerinin “Anti Maskot”larını arama serüveni ile tarihlerine sahip çıkan Kafkasyalıların hikayesi”

2014 Kış Olimpiyatları, Rusya’nın Soçi şehrinde, ‘Çerkes Sürgünü’nün gerçekleştiği topraklarda yapıldı. Dünya’daki en büyük diasporayı oluşturan Çerkesler, soykırımın 150.yıldönümü olan 2014’te, Olimpiyatların atalarının mezarları üzerinde yapılmasına ‘Hayır’ dediler.

Bununla birlikte, Soçi müsabakaları, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan ve koruma altında olan Kafkasya doğal yaşam alanları, Soçi Milli Parkı üzerinde tesis edildi. Dünya çapındaki çevre örgütleri bu durumun gerçek bir çevre felaketine yol açacağını söylediler ve ‘Hayır’ dediler.

No Sochi! Belgeseli, sembolik bir yarışma olan Anti – Maskot yarışmasına katılan Kafkasyalı çizer Aydan Çelik’in öznel hikayesinden yola çıkarak yapılandırdığı anlatı ile Kafkas – Rus çatışmasının tarihsel kökenlerinden bugüne uzanan ve son olarak kendini en somut şekilde Soçi Olimpiyatları’nda var eden Rusya’nın Kafkasya politikasını irdeliyor.

Künye

2013, 44 dakika, Renkli, HD, Türkçe, İngilizce

Yapımcı & Yönetmen: Dîdem Şahin
Yapımcı: Al Jazeera Turk
Senaryo: Dîdem Şahin
Kurgu Yönetmeni: Çetin Timur
Görüntü Yönetmeni: Meliko Adriani
Yönetmen Yardımcısı: Gençer Tatar
Prodüksiyon Asistanı: Kübra Yücel

Al Jazeera Belgesel Film Festivali (2013) ve Türkiye’deki hemen hemen tüm Üniversitelerde ve Çerkes derneklerinde gösterildi. Al Jazeera World kanalında yayınlandı.

3.Antakya Altın Defne Film Festivali, Özel gösterim, Aralık, 2015

3.Boğaziçi Film Festivali’nde ‘Retrospektif’ kapsamında gösterildi, Kasım 2015

Kategoriler: Belgesel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dîdem Şahin
%d blogcu bunu beğendi: